Yazd – najlepsze miasto w Iranie

Gdzie nocować w Yazd?

Do Yazd docieramy wieczorem z Bandar Abbas. Na portalu Couchsurfing nie udało nam się znaleźć nikogo, kto mógłby nas przenocować, więc od razu ruszamy na poszukiwanie  noclegu. Jak zwykle w takich sytuacjach korzystamy z przewodnika i kierujemy się do najtańszego hotelu. Lądujemy w Traditional Kohan Hotel zlokalizowanym w ścisłym centrum miasta.

yazd kohan hotel
Dziedziniec naszego hotelu.

Hotel mieści się w tradycyjnej posiadłości irańskiej, z klimatycznym dziedzińcem i tarasem widokowym na dachu. Wybieramy dwa łóżka w 17-osobowym pokoju (ok. 8$ za osobę ze śniadaniem). Pan namawia nam, żebyśmy dla naszej wygody wzięli pokój 2-osoby, ale z uwagi na cenę nie decydujemy się na to.  Poza tym ciekawi mnie jak będzie rozwiązana sprawa koedukacyjnego pokoju w Iranie. Po wejściu do pokoju okazuje się, że jesteśmy jedynymi gośćmi  i raczej tak pozostanie, bo jest już dosyć późno. Rano jemy smaczne śniadanie, a po południu zamawiamy Dizzi.  Wieczorem podziwiamy widok na miasto z dachu hotelu. Standard naszego pokoju był raczej niski, ale zdecydowanie polecam hotel osobom, które mają skromny budżet. Za niewielkie pieniądze mamy do dyspozycji uroczy dziedziniec i taras widokowy. A jeśli nie ten hotel, to nie powinno być problemu ze znalezieniem innego. W centrum jest ich całkiem sporo.

yazd kohan hotel pokój
Nasz pokój w Kohan Hotel w Yazd.

Yazd – Miasto zbudowane na środku pustyni

Yazd to najstarsze miasto na świecie nieprzerwanie zamieszkałe przez ludzi (od ponad 5 000 lat!). Jest to o tyle ciekawe, że Yazd leży na środku pustyni i otoczone jest górami, więc warunki do życia nie są przychylne. Klimat jest suchy i gorący, rzadko pojawiają się opady. Mieszkańcy musieli sobie jakoś z tym radzić i spisali się na piątkę. Aby zapewnić stały dostęp do wody zaprojektowano system podziemnych kanałów prowadzących wodę z gór do poszczególnych domostw tzw. kanaty. Woda była gromadzona w specjalnych podziemnych zbiornikach tzw. cysternach – wystające nad powierzchnię kopuły możemy oglądać w Yazd do dzisiaj.

yazd cyterna
Jedna z cystern z wieżami wiatru.

Yazd słynie również z wież wiatrów,  nazywanych też łapaczami wiatru (badgirs). Te charakterystyczne wieże górujące nad miastem to starożytna wentylacja i klimatyzacja. Ciepłe powietrze wpadało do górnej części komina i było kierowane małymi kanalikami na dół, gdzie ulegało rozprężeniu. Najczęściej na dole znajdował się kanał z zimną wodą, gdzie dodatkowo powietrze było schładzane, a następnie kierowane z powrotem do wieży.

yazd łapacze wiatru
Tak wygląda jeden z kanałów tworzących łapacz wiatru.
Yazd wieża wiatrów
I cały system łapacza wiatru w pomieszczeniu.

Łapacze wiatru były również używane do chłodzenia pomieszczeń, w których latem przechowywano lód. Zimą zwożono odpowiedni zapas lodu z pobliskich gór, który starczał do kolejnej zimy. Całą historię związaną z budową kanatów, cystern i łapaczy wiatrów możemy poznać w Muzeum Wody. Jako, że na co dzień zajmuję się m.in. projektowaniem sieci wodociągowych, dla mnie muzeum było wyjątkowo ciekawe i nadal nie mogę wyjść z podziwu nad rozwiązaniami starożytnych perskich inżynierów!

Co warto zobaczyć w Yazd?

Skoro mamy gdzie nocować, czas wybrać się na zwiedzanie miasta. Zaczynamy od meczetów. Na początek wieczorne zwiedzanie Meczetu Jameh czyli Meczetu Piątkowego. Powiedzmy sobie szczerze, nie da się go nie zauważyć.

yazd co warto zobaczyć jameh meczet
Meczet Jamehw Yazd wieczorem przybiera błękitną barwę.

Kolejny meczet, a raczej cały kompleks to Amir Chakhmaq, wieczorem podświetlony na pomarańczowo. Meczet znajduje się na przestronnym placu o tej samej nazwie. Trzeba przyznać, że robi wrażenie swoją wielkością.

Yazd co zobaczyć kompleks Amir Chakhmaq
Kompleks Amir Chakhmaq.
yazd plac Amir Chakhmaq
Plac Amir Chakhmaq z charakterystycznymi dla Yazd wieżami wiatru.

Mamy tu również tajemniczo wyglądającą drewniano-metalową konstrukcję. To Nakhl, symbolizuje trumnę Imama Hoseina i jest wykorzystywany w czasie święta Ashury. Na placu jest również fontanna z postaciami trzech mężczyzn, a nieopodal znajduje się muzeum wody.

Yazd meczet
Imam Zadeh Jafar Shrine od środka. Wszystko mieni się i błyszczy.

Po zwiedzaniu meczetów wybieramy się poza centrum miasta do  Ogrodów Dowlat Abad. Jest to idealne miejsce na przeczekanie upalnego południa. Posiadłość składa się z rozległych ogrodów oraz kilku budynków udostępnionych do zwiedzania. Znajduje się tutaj najwyższa wieża wiatrów w Iranie (ponad 33 m wysokości). Można dokładnie obejrzeć, jak wyglądają wieże od środka i poczuć ich działanie. W pomieszczeniach panuje przyjemny chłód.

Yazd Dowlat Abad
Posiadłość Dowlat Abad.
Yazd Dowlat Abad wieża wiatrów
Dowlat Abad i najwyższa wieża wiatrów w Iranie.

Po południu wracamy do centrum miasta. W Yazd możemy jeszcze oglądać Więzienie Aleksandra, którego nie polecam. Na pewno nie za cenę 150 tys. riali. Pan sprzedający bilety co prawda wpuszcza naszą dwójkę w cenie jednego biletu, ale i tak nie było warto. W środku nie ma nic ciekawego.

Kwintesencją pobytu w Yazd jest spacer po Starym Mieście. Można wdrapać się na dach, skąd rozciąga się wspaniała panorama lub włóczyć się wąskimi uliczkami. Zwłaszcza po południu, przy chylącym się ku zachodowi słońcu, miasto nabiera kolorów i zachwyca swoją architekturą.

yazd stare miasto
Yazd sprawia wrażenie jakby czas się zatrzymał.
Yazd Panorama Miasta
Widok z jednego z dachów na Meczet Jemeh.
Yazd Badgirs
Wszechobecne Badgirs czyli wieża wiatrów.

 

Yazd – najlepsze miasto w Iranie?

Dlaczego Yazd to najlepsze miasto w Iranie? Jest to całkiem duże miasto, ale wystarczy, że znajdziemy się w starej jego części, a zapanuje całkowity spokój. Co jakiś czas przejedzie ktoś na motorze, ale nie słychać zgiełku, nie widać samochodów. Można beztrosko spacerować wśród domów z piaskowca, które stoją tak niezmienione od wieków (musimy tylko udać, że nie widzimy kabli, instalacji gazowych i klimatyzatorów ;). Miasto ma niesamowity, trudny do opisania klimat. Po prostu trzeba tutaj przyjechać i samemu to poczuć. Zachód słońca na jednym z dachów oraz widok wież wiatrów na tle gór na długo pozostaje w pamięci.

yazd co warto zobaczyć

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *