Przed wyjazdem do Argentyny

Przed wyjazdem do Argentyny

Jeśli wybierasz się do Argentyny koniecznie przeczytaj poniższe porady. Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Argentyny. Pomogą Ci przygotować się do wyjazdu i uniknąć niemiłych niespodzianek.

WYDATKI

Przygotuj się na spore wydatki bo Argentyna do tanich krajów nie należy. Na szczęście widoki wszystko rekompensują i naprawdę warto tu przyjechać.

Zabierz ze sobą wystarczającą ilość gotówki. Kartą można płacić tylko w nielicznych punktach i często doliczana jest prowizja. Ewentualnie przygotuj się na wypłaty z bankomatu, ale po gorszym, oficjalnym kursie.

Najlepiej zabierz ze sobą dolary o dużych nominałach. Idealne będą banknoty 100$. Wymienimy je po dużo lepszym kursie niż banknoty 20$.

Przygotuj się na niewielkie napiwki (10-20 peso) dla bagażowych w autobusach dalekobieżnych. Jest to ogólnie przyjęta zasada.

HISTORIA I KULTURA

Przed wyjazdem do Argentyny poczytaj o historii, kulturze i zwyczajach panujących w tym kraju, abyś mógł lepiej zrozumieć ten kraj i wdać się w dyskusje z miejscowymi. Yerba Mate, piłka nożna, tango, Evita Peron, Mafalda… To tylko niektóre z zagadnień, które wypadałoby zgłębić.

BEZPIECZEŃSTWO

Argentyna to kraj względnie bezpieczny, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek. Już przed wyjazdem zastanów się jak zabezpieczysz swoje cenne rzeczy. Na miejscu dokumenty i sprzęt miej zawsze schowane, uważaj przy robieniu zdjęć w podejrzanych dzielnicach. Unikaj przechodzenia pod mostami-tam przesiadują złodziejaszki. Plecak w metrze, wzorem miejscowych, trzymaj zawsze z przodu.

PRZEMIESZCZANIE SIĘ NA MIEJSCU

Poruszanie się po mieście autobusem to nie lada wyzwanie. W wielu miastach przystanki nie są oznakowane. Nie ma rozkładów jazdy, a jeśli są to i tak nie obowiązują. Trasa linii autobusowych to też zagadka, gdyż autobusy tej samej linii potrafią mieć trzy różne trasy. Na dodatek nie możemy kupić biletu u kierowcy, tylko potrzebujemy specjalnej karty z doładowanymi środkami na przejazd. Jedyna rada to pytać miejscowych, bo samemu nie sposób się w tym połapać.

PLAN PODRÓŻY

Unikaj dużych miast! Większość z nich nie ma wiele do zaoferowania w porównaniu z pięknymi krajobrazami, których nie znajdziesz nigdzie w Europie. Spokojnie możesz odpuścić zwiedzanie takich miast jak Corrientes, Resistencia czy Mendoza.

W ciągu dnia obowiązuje sjesta. W tym czasie nic nie zjemy ani nie zwiedzimy. Miasto pogrąża się w letargu. Sjesta potrafi rozbić porządek dnia, dlatego warto ją uwzględnić w swoich planach. Zazwyczaj sjesta trwa 5 godzin, od 14:00 do 19:00. Zdarzało się, że niektóre lokale były zamknięte już od 12:00.

przed wyjazdem do argentyny
Jeden z placów w Salcie.

Jeśli wyjazd ciągle przed Tobą i masz wątpliwości, zapraszam do zadawania pytań i komentowania.

Koniecznie przeczytaj też inne artykuły o tematyce Argentyna przed wyjazdem:

Argentyna porady praktyczne cz . I

Argentyna porady praktyczne cz . II

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *