Persepolis – kolebka perskiej cywilizacji

Persepolis

Z Shiraz dojechać można taksówką do Persepolis, dawnej stolicy Persji. Są takie miejsca, które po prostu wypada zobaczyć, będąc w danym kraju i Persepolis na pewno jest jednym z nich. Każdy o nim słyszał, uczył się na lekcji historii. Ale jak to wygląda obecnie? Czy zostało cokolwiek z dawnej potęgi Persji? Zaraz się przekonamy.

Naqsh-i Rustam (Naghsz-e Rostam)

Zanim dotrzemy do punktu docelowego, po drodze zatrzymujemy się na chwilę w Naqsh-i Rustam. Jest to wstęp do dalszego zwiedzania. Oglądamy grobowce królów perskich z dynastii Achemenidów: Dariusza Wielkiego, Kserksesa I, Artakserksesa oraz Dariusza II. To właśnie oni założyli i rozbudowali Persepolis. Grobowce są wykute w skałach. Zaskakują swoją wielkością i  precyzyjnymi płaskorzeźbami. Poniżej grobowców, tuż nad ziemią, znajdziemy reliefy przedstawiające władców z dynastii Sasanidów. Obok znajduje się wieża danej świątyni ognia, która wypada mizernie w towarzystwie ogromnych grobowców. Zwiedzanie nie zajmuje dużo czasu i warto wstąpić na chwilę, bo wielkość grobowców robi wrażenie.

Naqsh-i Rustam
Naqsh-i Rustam

Czas na Persepolis 

Dalej jedziemy już bezpośrednio do celu. Rozpoczynamy zwiedzanie od przejścia przez Bramę Wszystkich Ludów. Co prawda obszar do zwiedzania jest całkiem spory, ale po dawnej stolicy niewiele zostało. Gdzieniegdzie widać kolumny, resztki pałaców i z pozoru to wszystko.

persepolis-brama-wszystkich ludów
Brama Wszystkich Ludów nadal robi wrażenie.

Do zwiedzania Persepolis potrzeba trochę wyobraźni i trochę wiedzy historycznej. Częściowo miasto było zniszczone przez Aleksandra Wielkiego, ale pamiętajmy też o działaniu czasu. Miasto zostało założone w 518 r. p.n.e. przez Dariusza I czyli ponad 2,5 tys. lat temu. Jeżeli uświadomimy sobie ten fakt, będziemy zdziwieni, że właściwie tak dużo się zachowało! Po dokładną historię miasta odsyłam do książek historycznych.

persepolis-sala-stu-kolumn
Sala stu kolumn, a raczej to, co z niej pozostało.

Persepolis

Persepolis

Persepolis ma też ciekawą historię nowożytną. W 1971 r. ówczesny i ostatni szach Iranu Reza Pahlavi urządził imprezę z okazji 2500 rocznicy powstania Imperium Perskiego w okolicy miasta. Głównym celem było pokazanie światu, że Iran jest nowoczesnym krajem na równi z Zachodem. W tym celu zbudowano wielkie “miasteczko namiotowe”, sprowadzono jedzenie aż z Paryża i zaproszono ważne osobistości zza granicy (pomijając całkowicie Irańczyków). Trzydniowa impreza kosztowała 40 milionów dolarów (nieoficjalnie mówi się nawet o 100 milionach!). Irańczycy byli oburzeni takim trwonieniem pieniędzy oraz zepsuciem szacha. Nie ma co się dziwić, że impreza spowodowała wzrost niezadowolenia społeczeństwa i z pewnością przyczyniła się do wybuchu rewolucji.

Ale wracając do zwiedzania…. Warto wybrać się na pobliskie wzgórze, skąd doskonale widać cały układ miasta. Ten widok podoba mi się najbardziej.

persepolis-panorama
Persepolis w całej okazałości.
Persepolis-panorama
Korzystając, że nikogo nie ma w pobliżu, mogę na chwilę zdjąć chustę 😉
persepolis
Gdzieś na uboczu znalazłam kilka kolumn…

Kierując się do wyjścia obowiązkowo trzeba przyjrzeć się płaskorzeźbom. Są bardzo realistyczne i zawierają dużo detali. Zadziwiające jest, że zachowały się w tak dobrym stanie.

persepolis-dawna-persja
Relief przedstawiający Kserksesa.

Persepolis-relief

Celowo omijamy Pasargad – dawną stolicę Persji (przed powstaniem Persepolis) wybudowaną przez Cyrusa Wielkiego, gdzie znajduje się jego grobowiec. Mamy dosyć słońca, marzy nam się chociaż odrobina cienia, więc wracamy do Shiraz. Do tego cena za wstęp (tyle co do Persepolis) wydaje się zbyt wygórowana.

Persepolis – praktyczne porady

Kiedy jechać?

Najlepiej zwiedzać po południu lub wczesnym rankiem. Należy pamiętać, że podczas zwiedzania cały czas jesteśmy na słońcu, które zwłaszcza latem na tej szerokości geograficznej może dać się we znaki. Trafiłam do Persepolis w południe i stanowczo odradzam zwiedzanie o tej porze. Jeśli chcemy uniknąć tłumów warto wybrać się poza weekendem. Podczas mojego zwiedzania było prawie pusto.

Jak dojechać?

Persepolis leży 60 km na północ od Shiraz i właśnie z tego miasta najłatwiej udać się na zwiedzanie. Z dworca autobusowego Karandish w Shiraz odjeżdżają busy do miasta Marvdasht skąd dalej można dostać się taksówką do Persepolis. Inną opcją jest bezpośrednia taksówka (prywatna lub dzielona) z Shiraz. Taksówki w Iranie są szybką i tanią alternatywą na przemieszczanie się, więc warto wziąć to pod uwagę.

Ceny i godziny otwarcia

Persepolis otwarte jest w godzinach 8:00-20:00, a Pasargad i Naqsh-i Rustam 8:00-18:00. Bilet dla zagranicznego turysty kosztuje 150 tys. riali do Persepolis i Pasargard oraz 100 tys. riali do Naqdh-i Rustam.

Inne wskazówki

Zwiedzanie zajmuje zwykle 2-3 godziny, ale osobom bardziej dociekliwym może zająć pół dnia. Plecaki należy zostawić w przechowalni, ale na zwiedzanie koniecznie zabierz butelkę z wodą. Warto zwiedzać z przewodnikiem, który zwróci uwagę na detale i sprawi, że poczujemy się, jakbyśmy naprawdę zwiedzali dawne miasto, a nie kupę kamieni. My tego nie zrobiliśmy, ale teraz żałuję. Na miejscu opisy poszczególnych budynków są bardzo ubogie lub nie ma ich wcale.

Jestem ciekawa Waszych wrażeń ze zwiedzania. Warto było? A może wycieczka przed Wami i zastanawiacie się, czy jechać? Dajcie znać w komentarzach. Ja cieszę się, że udało mi się odwiedzić to miejsce, ale przyznaję, że nie zrobiło na mnie aż takiego wrażenia jak np. pobliskie Naqsh-i Rustam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *