Kuba – Trinidad i Dolina Cukrowa

Z samego rana ruszamy na podbój Trinidadu. Ulice są jeszcze puste, nieliczni ludzie snują się leniwie. Zaczynamy od śniadania na ulicy – kanapek z jajecznicą i soków owocowych, wszystko za 12 peso czyli 1 zł.  Najedzeni idziemy sprawdzić co ma do zaoferowania Trinidad.

Kierujemy się do klasztoru św. Franciszka z Asyżu – najbardziej charakterystycznej budowli w Trynidadzie. Obecnie w środku działa Muzeum Walki z Bandytami (Museo Nacional de la Lucha Contra Banditos), wstęp 2 CUC. Samo muzeum nie jest zbyt ciekawe, dotyczy walki z kontrrewolucyjną partyzantką w pobliskich górach. Warto jednak wejść do środka, bo w cenie jest też wejście na wieżę widokową, z której roztacza się rozległa panorama na miasto. Chyba większość zwiedzających kupuje bilet właśnie z uwagi na możliwość podziwiania Trynidadu z wieży.

trinidad co warto zobaczyć klasztor św. franciszka
Klasztor św. Franciszka z Asyżu z charakterystyczną dzwonnicą.
trinidad co warto zobaczyć panorama
Trinidad widziane z góry.

Z klasztoru kierujemy się na Plaza Mayor. Jest to główny plac miasta z kościołem Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad, Casa Padron i Casa de las Sanchez Iznaga. W tym ostatnim domu mieści się Muzeum Sztuki Kolonialnej, które mamy ochotę zwiedzić. Odbijamy się od zamkniętych drzwi, bo pani która tam pracuje ma właśnie ochotę na drzemkę i zamknęła muzeum. Nawet za bardzo się z tym nie kryje, bo widzimy ją przez otwarte okno. No trudno.

trinidad co warto zobaczyć plaza major
Plaza Mayor.

Trinidad charakteryzują wąskie, brukowane uliczki oraz kolorowe domy. Niewiele tutaj samochodów, przeważają dorożki i ludzie na koniach. Łatwo sobie wyobrazić jak wyglądało miasteczko za czasów kolonialnych. Panuje sielski klimat, który zachęca do zwolnienia tempa i refleksji.

trinidad co warto zobaczyć plaza major
Czas płynie powoli… Mieszkańcy są zajęci obserwowaniem tego co dzieje się na głównym placu.

Trinidad co warto zjeść?

Na obiad chcemy zjeść langustę. Nigdy wcześniej nie miałam okazji próbować, a Kuba słynie z pysznych owoców morza. Kubańczycy na co dzień  nie jedzą takich rarytasów, więc musimy iść do restauracji dla turystów. Udaje się znaleźć obiad składający się z zupy, drugiego dania, soku ananasowego i deseru za 17,5 CUC (77 zł). Trzeba przyznać, że jedzenie jest przepyszne, a porcje ogromne. Zobaczcie sami!

trinidad kuba co warto zjeść langusta
Langusta pierwsza klasa!

Trinidad co warto zobaczyć w okolicy? Obowiązkowo Dolina Cukrowa

Okolice Trinidadu to rozległe obszary uprawy trzciny cukrowej. Valle de los Ingenios – Dolina Cukrowa to obecnie pozostałości po rezydencjach plantatorów i baronów cukrowych. Po niewolnikach nie zostało już śladu,ale można sobie wyobrazić jak to wyglądało. Obszar wpisany jest na listę UNESCO.

Zaczynamy od  punktu widokowego do dolinę i okoliczne wzgórza. Widok robi wrażenie.

valle de los ingenios dolina cukrowni panorama
I pomyśleć, że kiedyś te pola pełne były trzciny cukrowej.
valle de los ingenios dolina cukrowni na koniu
Popularną formą zwiedzania Valle de los Ingenios są wycieczki na koniach.

Następnie kierujemy się do Ingenio San Isigro de los Destiladeres. Obiekt jest w renowacji, a wstęp płatny.

Ingenio-san-isigro-de-los-destiladeres-valle-de-los-ingenios
Ingenio San Isigro de los Destiladeres.

Kolejny punkt to 45 metrowa wieża Manaca Iznaga, z której obserwowano pracę niewolników. Roztacza się  z niej rozległa panorama na okoliczne pola. W okolicznej hacjendzie urządzono restaurację. Na tyłach restauracji organizowane są pokazy wyciskania soku z trzciny cukrowej. Na jeden udało nam się nawet załapać.

valle de los ingenios manaca iznaga wieża
Wieża Manaca Iznaga góruje nad okolicą.
valle de los ingenios manaca iznaga panorama
Widok z wieży Manaca Iznaga.

Na koniec odwiedzamy jeszcze posiadłość Guachinago, nieco oddaloną od Manaca Iznaga. Obecnie przerobioną na restaurację.

finca guachinago hacjenda
Hacjenda Guachinago.

W Guachinago kończymy zwiedzanie Doliny Valle de los Ingenios i ruszamy w drogę do Santa Clary.

Czytaj dalej:

Kuba – Santa Clara – Miasto Che

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *