Kuba czy warto jechać?

„Musimy jechać na Kubę, zanim Fidel umrze i wszystko się zmieni”- powtarzał nieustannie Maciek. “Czemu akurat Kuba czy warto tam jechać? Tam są tylko plaże” broniłam się przed tym wyjazdem.

Początkowo mnie na Kubę wcale nie ciągnęło. Wiedziałam jednak, że prędzej czy później będę musiała tam pojechać, bo Maciek nie odpuści. Uparł się i koniec. Mógłby jechać sam, ale im więcej czytałam tym częściej myślałam, że może jednak warto. I w końcu nastał ten moment. W listopadzie 2016 roku kupujemy bilety, zbieramy ekipę i ruszamy. Jeszcze za czasów Fidela, chociaż wracamy 15 dni przed jego śmiercią.

Kuba czy warto jechać?

Warto, warto i jeszcze raz warto! Kuba czaruje już od pierwszych minut.  Ja znalazłam tam wszystko czego szukam w trakcie podróży.  Od początku czułam się tam po prostu dobrze, a jednocześnie wciąż jest tam inaczej, zadziwiająco.

Dla nas Kuba była egzotyczna, pełna absurdów, ale też i pięknych miejsc.

Komunizm jest zauważalny, dziwi mnie braku towarów w sklepach i wszechobecne kolejki. Na wejście do lodziarni czekaliśmy 40 minut!

Nie brakuje też starych aut. Rzeczywiście jest ich całkiem sporo i ciągle są w użyciu. Podróż autem z 1947 r. nie należy do rzadkości.

Kubańczycy to z jednej strony przyjaźni i pomocni ludzie, a z drugiej naciągacze czyhający na pieniądze bogatych turystów.

Nam trafiła się idealna pogoda, nie za ciepło, nie za zimno. Plaże jak z folderów biur podróży z ciepłą, turkusową wodą idealną do snorkelingu. Nie należę do miłośników plażowania, ale muszę przyznać, że plaże mają cudowne.

Kolejny plus to tanie i pyszne drinki oraz tanie lokalne jedzenie.

Zadziwia ilość opuszczonych, walących się budynków świadczących o dawnym bogactwie kraju.

Internet jest trudno dostępny, a właściwie go nie ma co pozwala na całkowite oderwanie od codzienności i pracy.

Życie toczy się powoli, każdy ma czas na wszystko. Jak czegoś nie zrobimy dzisiaj to możemy to zrobić jutro, prawda?

Czy nie jest za późno, żeby jechać na Kubę i doświadczyć komunistycznego klimatu?

Jeśli wahasz się czy jechać na Kubę, jedź jak najszybciej! Nie dlatego, że Kuba się zmieni. Kuba już nie jest taka jak kiedyś, otworzyła na turystów. Biznes turystyczny jest mocno rozwinięty.  Jednak nadal jest tam „komunistycznie”. Jeszcze dużo zmian przed nimi, które, jeśli nie będzie rewolucji, nastąpią bardzo powoli. Więc teoretycznie jest jeszcze czas, żeby tam pojechać. Ale warto jechać już teraz, bo po powrocie będziecie chcieli jechać jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz. I będziecie żałować,że tak późno odkryliście ten niesamowity zakątek ziemi.

kuba czy warto jechać stare auta
Jedna z ulic Hawany.
kuba czy warto jechać che
Wizerunek Ernesto “Che” Guevary znajdziemy na każdym kroku.
kuba czy warto jechać plaża
Plaża przy “Cueva de los pesces”.

Zapraszam do lektury wspomnień z pierwszych dni na Kubie:

Kuba – Guardalavca – Holguin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *