Kuba casas particulares czyli gdzie spać

Tanich możliwości noclegowych na Kubie jest niewiele. Spanie w namiocie może być problematycze – nie wiadomo czy jest do końca legalne, chociaż niektórym osobom się udało. Couchsurfing jest nielegalny – Kubańczycy mogą przyjmować zagranicznych turystów tylko jeśli mają specjalną licencję, nieważne czy pobierają za to opłatę czy nie. Zdarzają się przypadki nielegalnego przyjmowania turystów, ale tak czy inaczej trzeb za nocleg zapłacić. Są jeszcze campingi, też sprawa kontrowersyjna. Teoretycznie mogą tam nocować tylko Kubańczycy, chociaż wiem, że niektórym zagranicznym turystom się udało. My próbowaliśmy, ale nas nie wpuszczono. Co w takim razie pozostaje? Kuba casas particulares czyli kwatery prywatne.  Najpewniejsza i najtańsza opcja. Dla bardziej zamożnych do wyboru są jeszcze hotele i kompleksy all inclusive, ale dla nas był to zbędny wydatek.

Kuba casas particulares co to takiego?

Casas particulares są to kwatery prywatne, pokoje gościnne. Najczęściej wygląda to tak, że w jednej części domu mieszka właściciel z rodziną, a reszta pokojów jest wynajmowana turystom. Często możemy wykupić też śniadania czy nawet obiady i kolacje, jednak ceny są dosyć wysokie (śniadanie 3-5 CUC).

Standard pokojów jest porównywalny. Żeby dostać licencję Kubańczycy muszą zapewnić szereg udogodnień, żeby turysta nie myślał, że na Kubie czegoś brakuje. Zawsze można liczyć na ręczniki i papier toaletowy (towar deficytowy), zawsze była też klimatyzacja i lodówka pełna zimnych napoi.

kuba casas particulares standard pokoi
Nasz pokój w Playa Giron.

W casie powinniśmy zostać poproszeni o wpisanie się do rejestru gości i otrzymać kwit z potwierdzeniem noclegu. Większą część ceny za pokój Kubańczycy muszą oddać w formie opłat i podatków, dlatego kombinują jak się da i nie rejestrują pobytu turystów. Na każdym noclegu wpisywaliśmy się do książki, ale tylko raz dostaliśmy wycinek z potwierdzeniem pobytu i podpisaliśmy jeszcze jakąś drugą książkę. W pozostałych miejscach właściciel najwyraźniej chciał uniknąć płacenia podatków.

Kuba casas particulares jak znaleźć i czy rezerwować wcześniej?

Jest kilka metod na znalezienie noclegu. Kwater jest naprawdę dużo, nie powinno być problemu ze znalezieniem właściwej.

Najłatwiej udać się w kierunku centrum miasta i rozglądać się za domami z tabliczką na której widnieje niebieska kotwica. Tak oznaczane są kwatery dla zagranicznych turystów. Kwatery dla Kubańczyków oznaczone są czerwoną kotwicą. Trzeba wejść do którejś z kwater i zapytać czy mają wolne pokoje. Jeśli nie mają na pewno wskażą inną. Na Kubie każdy zna kogoś kto wynajmuje pokoje. Czasami po prostu pytaliśmy pierwszą napotkaną osobę na ulicy, która wsiadała z nami do samochodu i jechaliśmy razem do casa particular.

kuba casas particulares jak szukać noclegu
Niebieska kotwica na białym tle -tutaj możemy szukać noclegu.

Inną metodą na znalezienie noclegu jest system poleceń. Wystarczy znaleźć pierwszy nocleg, a później właściciel casy zarezerwuje nam noclegi u znajomych w innych miastach. My nie korzystaliśmy z tej metody, zawsze sami rozglądaliśmy się po mieście, ale wiem od znajomych, że to działa.

Na pewno warto zarezerwować sobie pierwszy nocleg jeszcze w Polsce. My tak zrobiliśmy, trochę w obawie, że na lotnisku będą wymagali potwierdzenia pierwszego noclegu, ale nikt o nic nie pytał. Jednak nigdy nic nie wiadomo i zalecana jest rezerwacja na pierwszą noc. Nocleg można zarezerwować przez portal AirBnB lub drogą meilową (na forach i różnych portalach znajdziemy polecane noclegi z adresem e-mail).

Na kolejne dni nie ma potrzeby rezerwacji noclegów. Na miejscu możemy utargować lepszą cenę. My na Kubie byliśmy w listopadzie, czyli w sezonie i zawsze były wolne pokoje.

Ważne jest, żeby zacząć szukać noclegu najpóźniej około godziny 20-21. Wtedy możemy liczyć na zniżki, bo właściciel woli wynająć pokój za niewielką opłatą niż żeby stał pusty. Zdecydowanie nie polecam zaczynać poszukiwania w godzinach późniejszych. Zdarzyło nam się dotrzeć do Trinidadu o 22:00 i było ciężko ze znalezieniem noclegu. Kubańczycy o tej porze kładli się spać, więc nie bardzo było kogo zapytać na ulicy. Do tego to my byliśmy w trudnej sytuacji, a nie właściciel casy, więc cena od razu poszła w górę.

Kuba casas particulares ceny

Ceny za pokój 4 osobowy wahały się od 25-40 CUC. Czasami w tej cenie dostawaliśmy 2 pokoje 2 os. lub całe mieszkanie dla siebie.

Przy 2 czy 3 osobach ceny za pokój są podobne (średnio 30 CUC/pokój), więc jeśli podróżujemy większą ekipą mamy szansę na sporę oszczędności.

Kuba casas particulares – sprawdzone i polecane 

Casa particular w Guardalavaca- El Cayuelo – 40 CUC za pokój 4 osobowy

Nasz pierwszy nocleg zarezerwowany przez portal AirBnB. Casa prowadzona jest przez sympatyczne małżeństwo, które mieszka w tym samym domu. Smaczne śniadanie w cenie 5 CUC podawane na uroczym tarasie w cieniu drzew (najlepsze podczas całego pobytu). Casa zlokalizowana jest z dala od centrum Guardalavaca i kompleksów all inclusive. Na miejscową plażę idzie się 5 minut. Nie ma na niej turystów, tylko Kubańczycy. Idealne miejsce na odpoczynek i relaks.

kuba casas particulares śniadanie w Guargalavaca
Śniadanie w El Cayuelo.

Casa particular w Matanzas – Baire’s Rooms – 30 CUC za mieszkanie dla 4 osób

Adres: Calle Jovallanos (282), #7701, el Contreras (79) y Manzano (77), tel. 52648983

Dostaliśmy całe mieszkanie na wyłączność. Właścicielka mieszkania była bardzo pomocna.  Plusem była lokalizacja, 100 m od Parque de la Libertad. Nie było problemu z parkowaniem. Obok jest hotel Velasco i bank, więc ulice są monitorowane i można bezpiecznie zostawić samochód.

Nie polecam

Casa particular w Trinidadzie – Orula y Chango – 40 CUC za pokój 4 osobowy

Adres: Ciro Redondo (San Jose) 60, e/Frank Pais (Carmen) y Clemente Pereira (Cruz Verda)

Mimo naszego sprzeciwu, właścicielka zabrała nasze paszporty wieczorem i oddała dopiero rano. Ciągle wtrącała się w to co robimy. Np. wchodziła do mieszkania bez zapowiedzi, bo myślała, że wyszliśmy zastawiając zapalone światło. Okolica nie wyglądała bezpiecznie, więc konieczne było wykupienie garażu dla samochodu (4 CUC).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *